BASININ KAMUOYU OLUŞTURMA FONKSİYONU:BİR ÖRNEK OLAY OLARAK 24 ARALIK 1995 GENEL SEÇİMLERİ SONRASINDAKİ ANAP-RP KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNE BASININ YAKLAŞIMI

Metin IŞIK
8.654 372

Öz


Basının kamuoyu oluşturma fonksiyonuna yönelik olarak yapılan bu çalışmanın amacı, Türkiye'de basının kamuoyu oluşum sürecine olası etkilerini ortaya çıkarmaktır. Gerçek görevi belirli bir doğrultuda kamuoyu oluşturma olmayan, dolayısıyla kamuoyunun serbestçe oluşumuna katkı sağlaması gereken basın organlarının, toplumu yönlendirmeye çalışıp çalışmadıkları söz konusu araştırma ile açığa çıkarılmak istenmektedir.

Çalışma ile basının kamuoyu oluşturmaya çalışırken, suskunluk sarmalı ve gündem oluşturma süreçlerini işlettiği tespit edilerek, basının olayları sunuş biçimiyle de okuyucuları etkilemeye çalıştığı gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak Türkiye'de basının 24 Aralık 1995 Genel Seçimleri sonrasında ANAP ile RP arasında yapılan koalisyon görüşmeleri sürecine etki etmeye çalıştıkları yapılan içerik analizi ile ortaya konulmuştur.

 


Anahtar kelimeler


BASININ; KAMUOYU; OLUŞTURMA ;FONKSİYONU:BİR ÖRNEK OLAY OLARAK ;24 ARALIK 1995 ;GENEL; SEÇİMLERİ SONRASINDAKİ ANAP-RP KOALİSYON; GÖRÜŞMELERİNE ;BASININ; YAKLAŞIMI

Tam metin:

PDF
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 License.

İndekslendiği Kaynaklar: